pherkard

pherkard

pherkard | Netolerantný laktózofob

Prasačiny momentálne nie je možné zobraziť.
pherkard
a diskusia vzplala, pokym dozorca nezmaze
 
Len tak
Len tak | 11.2.2021 16:56

Obávam sa, že ľudia, čo vybudovali tú katedrálu, už nežijú. A kvôli objektivite, ba na druhom obrázku tiež mohli byť nejaké vrcholové stavby, nie chatrč. Napríklad keby si tam dal pyramídy, už by to vyznelo ináč. Daj si do googlu "africa ancient building"


JAJO
JAJO | 11.2.2021 17:08

len tak

už sa neviem dočkať kedy, nám tu títo potomkovia budovateľov pyramíd začnú stavať moderné megalitické stavby.... (lebo zatiaľ si len demolujú ubytovňe - asi si len pripravujú stavenisko..)


JAJO
JAJO | 11.2.2021 17:13

možno im staviteľstvo až tak moc nejde, ale v hudbe je to určite iné... https://www.youtube.com/watch?v=HVa1qku87cU


Eamileann
Eamileann | 11.2.2021 17:22

Chcem vidieť, ako autor tohto príspevku staval tú katedrálu. Ale ak chceš vidieť "našich" staviteľov katedrál, ako rozbíjajú veci, demolujú okolie a chránia naše mierumilovné hodnoty násilím, JAJO, odporúčam prívržencov ĽSNS, na YouTube je dosť videí...


ja-som ja
ja-som ja | 11.2.2021 17:27

Choďte s týmito debilinami do zadku, každému xenofóbovi 2 africké rodiny do domu!
Ozaj, všimli si všetci tí rasisti a xenofóbovia kto je najnovšie šéfom WTO?
Hlupáci žijú všade vo svete, grázli a vandali tiež, ale niekto si stále myslí, že nad neho niet, že je lepší než iní, rasovo nadradený.. sranda je, že takýto človek je najviac hrdý na niečo, k čomu prišiel úplnou náhodou, bez svojho najmenšieho pričinenia, len sa narodil do bielej rodiny.


JAJO
JAJO | 11.2.2021 17:38

ja-som ja

kľud!

nikto si nemyslí, že je rasovo nadradený :)

Hlupáci žiju všade... niekde viac, niekde menej, podľa toho to aj tak tam vyzerá :)


pherkard
pherkard | 11.2.2021 17:57

ja-som ja
"randa je, že takýto človek je najviac hrdý na niečo, k čomu prišiel úplnou náhodou, bez svojho najmenšieho pričinenia, len sa narodil do bielej rodiny."
Preco by som nemohol byt hrd, ze som biely clovek. To na svoju rasu mozu byt hrdi len cernosi, indiani, zidia, cinania a ludia inej farby koze ako biela?
Som z tohp fas-cinovany, ze clovek nemoze o sebe povedat ano som hrdy na to, ze som slovak, som hrdy na to, ze som beloch, aom hrdy na to co som v zivote dokazal - lebo hned sa o sebe dozvie, ze je rasista, zenofob, fasista a mozno aj matkovrah.


Eamileann
Eamileann | 11.2.2021 18:45

Phekard, môžeš a mal by si byť hrdý na to, kým si. Na to, čo si dokázal, by si mal byť viac hrdý ako na farbu pokožky, ktorá s tým nič nemá (možno určuje, ako Ťa ostatní v spoločnosti vnímajú, no nemala by, v ideálnom svete...), no aj na ňu buď pokojne hrdý, nič zlé na tom nie je.

Čo nie je v poriadku, je byť hrdý na farbu svojej pokožky spôsobom, ako prezentuje tento príspevok. Nemôžeš porovnávať chatrč kočujúcich pastierov s katedrálou. To, v čom žili Tvoji predkovia pred sto-dvesto rokmi, tiež pravdepodobne nebolo oveľa honosnejšie, bolo to možno pevnejšie s hrubšími stenami, lebo u nás máme zimu aj kamene ako stavebný materiál, zatiaľ čo na savane nie je nič tvrdšie od dreva a kostí a o zime tam nechyrovali. Najpresnejšie by si bolo porovnať to s pastierskymi kolibami, to by už ale nebol taký do očí bijúci rozdiel...

Nebyť Nemcov a baníctva, ktoré pestovali, tak by sme ani my Slováci dodnes pravdepodobne nemali žiadne stavby ako tú katedrálu na obrázku. A keď Gréci stavali Akropolu, naši predkovia žili pomerne primitívne dakde na ďalekom východe. Dnes sme tu a máme katedrály, ale je to viac-menej náhoda, že sme tu my. Farba pokožky sa za storočia obmedzených možností cestovania prispôsobila množstvu slnka (černoch v stredoveku na území Slovenska by mal veľké problémy s nedostatkom vitamínu D, ak by mal potomkov, odchod by najsvetlejší, za pár generácii by to bolo preč). Hold, geografická poloha, klimatické podmienky a hustota zaľudnenia spravia svoje, a kde ľudí tlačí núdza, tam sa z núdze musia nejako vysekať a pri tom rastie aj úroveň spoločnosti... To ale neznamená, že by tí menej rozvinutí boli menejcení, pri rovnakej výchove v rovnakej spoločnosti z nich budú rovnako plnohodnotní občania ako my.

Nejdem porovnávať morálnu vyspelosť spoločností, to je neporovnateľné, tisícročie kresťanstva našej spoločnosti vštepilo morálku, o ktorej borci v Afrike môžu len snívať. Preto nie je dobré nechať ich v getách, kde miesto asimilácie budú žiť izolácií, navzájom sa podporujúc vo všetkom, čo my vnímame ako zlé. Pri tom všetkom ale treba prízvukovať, že nemôžeš odsúdiť človeka takto ľahko a vyhlásiť, že Ti nemá čo priniesť, nie je to pravda a ako všetko, je to oveľa zložitejšie...


Len tak
Len tak | 11.2.2021 19:10

Eamilean: A tí Gréci, ktorých spomínaš... boli bez morálky ?


Eamileann
Eamileann | 11.2.2021 19:42

Nie, neboli, z ich filozofií, hlavne Platóna a stoicizmu, dokonca veľká časť kresťanskej morálky vychádza. Každopádne, bolo to iné, antický Grék by do modernej spoločnosti tiež úplne nezapadol...


Len tak
Len tak | 11.2.2021 19:48

To by ani Ježiš do tejto doby úplne nezapadol.

Takže Gréci morálku akútakú mali. A čo ostatné národy tisícky rokov
pred kresťanstvom ? Bez morálky ?


Eamileann
Eamileann | 11.2.2021 21:16

Ježiš by veru nezapadol, paradoxne, bol to rebel, čo neznášal pokrytectvo, a dnes by sme ho najskôr označili za liberála, katolíkom na truc :P ale neviem, čo to s tým má spoločné...

Každý národ má svoju morálku, aj tí afričania, o ktorých som písal, aj staroveké národy mali, každá spoločnosť, čo kedy bola, mala svoje pravidlá. Pozri si napr. Chamurapiho zákoník: tiež tam bola ochrana majetku a života (oko za oko, zub za zub), ale iba v rámci vlastnej komunity. Zabi vlastného, zabijú Ťa na oplátku, zabi nepriateľa, budeš hrdina. Kresťanstvo prinieslo revolúciu v ochrane života ako takého, univerzálne... Každý život má zrazu hodnotu, aj život nepriateľa. Ak to akceptujú obe strany, tak miesto delenia na nás a vás môžeš začať budovať nadnárodné spoločenstvá. Toto napr. v Keni nemajú zakorenené hlboko v sebe (skúsenosti z misií), spoločnosť je tam proste... iná. Ty by si tam videl milión príležitostí a začal hneď podnikať. Oni čakajú a závidia. Je cool mať nový iPhone, no drel by sa iba idiot, ukradnúť ho je predsa jednoduchšie...


Len tak
Len tak | 11.2.2021 21:24

Kresťanstvo prinieslo ochranu života univerzálne ??? :-)

Tomu veríš ???

Máš málo príkladov z histórie, ktoré svedčia o opaku ?


Lodovik
Lodovik | 11.2.2021 21:39

Jeden z najpozoruhodnejsich matematikov v historii bol chudobny ind, ktory ked sa rozhodol oslovit anglickeho profesora zacal svoj list slovami:

"Dear Sir, I beg to introduce myself to you as a clerk in the Accounts Department of the Port Trust Office at Madras on a salary of only £20 per annum."

Len pre zaujimavost.


vsetkovklude
vsetkovklude | 12.2.2021 08:32

zavádzajúci a rasistický post hodný primitíva, ktorý v živote neopustil rodný okres...keď prišli francúzski dobyvatelia do dnešného Mali, na severe, regulérne v pieskoch Sahary našli aj toto, skús postaviť chrám sv. Víta z piesku:


Eamileann
Eamileann | 12.2.2021 08:55

@len tak tomu nemusím veriť, to viem, učenia o vzkriesení tela (a tým pádom jeho povýšenie na úroveň ducha) a o tom, že božie kráľovstvo je pre všetkých, sú centrom kresťanskej náuky.

Jedna vec je učenie, druhá vec je, ako ho počas histórie rôzni aktéri ohýbali a zneužívali... O tomto asi hovoríš a o tom sa s Tebou hádať nemôžem ani nechcem. Každopádne, učeniu samotnému to odporuje. A môžem uviesť veľa príkladov ľudí, čo svoj život obetovali za cudzích (nemyslím len umreli za niekoho, ale skôr vzdali sa svojho všetkého a prežili svoj život úplne celý pre druhých) a jedinou motiváciou bola kresťanská viera.

Hádam ale nechceš poprieť, že naša dnešná morálka vychádza z kresťanskej minulosti? Sociálna politika (charita), vzdelávanie najchudobnejších zdarma, ochrana slabších ("sirôt a vdov"), postoj ku testu smrti (akceptovateľný len v prípade, že vinník sa nedá izolovať od spoločnosti, čo od 20teho storočia zaručene neplatí), toto cirkev robila a vyznávala (áno, aj popri križiackych výpravách) storočia pred sekulárnymi štátmi...


JAJO
JAJO | 12.2.2021 11:05

rasistickí bieli ľudia im nechcú postaviť rodinné domy !!!

a preto musia žiť tak ako žijú !


JAJO
JAJO | 12.2.2021 11:05


vsetkovklude
vsetkovklude | 12.2.2021 11:16

JAJO, rasistickí bieli ľudia stáročia ťažili ich prírodné bohatstvo a budovali zaň Európu, ty si proste objektívny, preto si sem hodil najväčší slum Soweto and Lindi v Nairobi, ale to isté Nairobi z druhej strany neukážeš:
https://www.google.com/search?q=nairobi&tbm=isch&chips=q:nairobi,online_chips:city&client=opera&hs=6gt&hl=sk&sa=X&ved=2ahUKEwjKw7nUjuTuAhVEkaQKHafRAJEQ4lYoAHoECAEQGQ&biw=1351&bih=627


Eamileann
Eamileann | 12.2.2021 11:18

JAJO, gratulujem k úspešnej snahe dokázať, že to oslovenie, ktorým Ťa častuje Len Tak, si zaslúžiš.

Fotka nejakého slumu (predpokladám, že pri Nairobi v Keni) je dojímavá a pre nás do určitej miery varovanie pred problémom, ktorý, ak sa nebude riešiť teraz, nás za pár rokov v dôsledku klimatickej zmeny dobehne (lebo žiaden človek nebude dobrovoľne hynúť od smädu, ak vie, že na severe sa žije ľahšie... Aj Ty by si išiel, na ich mieste...). Každopádne, čo má slum v Keni spoločné s diskusiou, ktorú tu vedieme?

Dám fotku, ako biela nájomníčka zničila náš byt, čo sme jej prenajímali, vs. mrakodrapy v Nairobi, a čo z toho bude vyplývať?


vsetkovklude
vsetkovklude | 12.2.2021 12:12

alebo inak, ľudáci radi používajú heslo "Cudzie nechceme, svoje si nedáme", tu však platí ich klasický dvojitý meter "Cudzie sme vyžrali, svoje si nedáme"


pherkard
pherkard | 12.2.2021 12:35

Emilean
Pises o misiach v Afrike
Ja som 30 rokov, skoro cely svoj profesny zivot pracoval v zahranici, zacinal som este za komancov. Presiel som okrem Antarktidy vsetky kontinenti. Ja som s tymi ludmi tam zijucimi pracoval a tak mam svoj nazor na ich inteligenciu, pracovitost, cestnost, priamost atd.
Prepac, ale po niekolkych rokoch stravenych hlavne v Nigerii si myslim, ze tamojsi obyvatelia su, lenivy, neporiadny, menje inteligentny (ani zasit sa v robote nevedeli) a ini ani nebudu. Nie je tam chut niekam smerovat.
Roky v cine - usmev z jednej strany a noz z druhej - pracovity az ad absurdum, aj mna utahali, co hned vyuili a dolozili vyssie, ale s nimy som mohol. Vyrazne lepsie ako v Afrike
Brazilia, Argentina - juzna amerika = +/- Ako Spanieli krizeni s Grekmi, manana a hod obedne prestavky
Indonezia / Filipiny - bez invencie, bez snahy sa zlepsit. Ked ma upravit nejaku plochu, tak na jednom mieste "upravuje" aj 2-3 hod, co nas urobil za 15-20 min - real porovnanie
USA, Kanada, Australia - neporovnavam


Eamileann
Eamileann | 12.2.2021 13:37

Áno, leniví, tak by som to opísal, to je presné... Veď to som aj napísal, nie? Aj podstatne nižšie priemerné IQ je fakt, ale nedá sa to zjednodušiť na konštatovanie, že sú proste blbšia rasa, myslím skôr, že to súvisí s množstvom podnetov, čo dostávajú ako deti do dvoch rokov, kedy sa IQ vyvíja, a to je začarovaný kruh...


Len tak
Len tak | 12.2.2021 13:50

Páni, ale nehodnotíme tu IQ v jednotlivých lokalitách. Hodnotíme férovosť zvolených obrázkov. A tá silne pokrivkáva na všetky štyri končatiny.
.
To je akoby som najkrajší dom v osade, dom vajdu z Letanovského Potoka (vymyslená dedina). A porovnal ho s nejakým rozpadnutým domom v slume Bronxu. A na základe toho vyhlásil, že Slovensko ma vyššiu kultúru bývania ako Spojené štáty.

Dnes budem mimo kompu, vysvetlite to potom aj Jajovi. A píšte pomaly, chlapec nevie rýchlo čítať.


Len tak
Len tak | 12.2.2021 13:51

Eamillann, tebe odpoviem neskôr.


Nathanael
Nathanael | 12.2.2021 13:53

JAJO: Tí Egypťania to zahrali s tým takým orientálnym feelingom. To je ako keby si Muchovcom z Terchovej dal zahrať nejaký japonský alebo arabský kus :)


pherkard
pherkard | 12.2.2021 13:55

U nas musis pracovat, aby si mal prostriedky a nezamrzol amal co jest. A tak to je aj v Cine.
Napr India - tam vidno mocnu ruku kolonializmu, ale aj tam to ide dole vodou - je tam horsie ako pred 20 rokmi co som am bol, ale snazia sa, pracuju i ked niekedy pre mna nepochopitelne. A hlavne dozor - sustavny velmi pomaha o 100% vacsi vykon.
Hovoris o IQ v Afrike - podla mna je toto ten hlavny problem, aj tam mali kolonializmus a jak zli kolonialisti odisli (historia tot nedavna) tak krajina krachuje. Farmy rozkradnute a nikto nic nerobi. V porovnani s Indiou, ako hovori cesi nebe a dudy. Neporovnatelne. Pritom geograficko meteo podmienky zrovnatelne. Takze bohuzial, je to v ludoch a ked to prizname (rasisticky) tak im budeme moct adekvatne pomoct. A nie om posielat ryzu, lebo hladuju. Vlastna skusenost, prisla lod s hum. pomocou za par dni boli tie mechy s ryzov na miestnom trhu a tie deti dalej hladovali - Kapverdy.
Takze su 2 moznosti - nechat tak, max misie, alebo znovu kolonializmus ale "osvieteny" - ucit deti novym navykom. Moc tomu ale neverim, vid cernosi v USA - % - zamestnanost, trestnost...


JAJO
JAJO | 12.2.2021 13:56

Nathanael

aha, takže takto vyzerá to kultúrne obohatenie :)


pherkard
pherkard | 12.2.2021 14:02

Len tak
Ano - hovori sa tomu hyperbola, a v podstate vacsina vtipov zjednodusuje, hyperbolizuje a tak vytvara tu vtipnost.
A ferovost obrazkov - podla mna je ferova - kolko je takych stavieb hodnych obdivu u nas a kolko je stavieb typu slum u nas. A terazky si to porovnajme s tou Afrikou kolko je ktorych tam a co s nimi robia, cenia si ich alebo ich nicia- % nepustia.


JAJO
JAJO | 12.2.2021 14:07

pherkard

lentak ma dosť veľký problem s chápavosťou humoru a snaži sa to kompenzovať urážkami na adresáta vtipu.... veď predsa chyba nemôže byť v ňom !


 
Nie ste prihlásený, pre pridavanie komentárov sa musíte prihlásiť!
( Prihlásenie | Registrácia )
 
 
loader