pherkard

pherkard

pherkard | Netolerantný laktózofob

Prasačiny momentálne nie je možné zobraziť.
pherkard

Sokrates:
Demokraticky system ako taky doplati na to ze bude chciet vyhoviet vsetkym. Chudobni budu chciet cast majetku bohatych a demokracia im to da. Mladi budu chciet prava starych, zeny prava muzov a cudzinci budu chciet prava obcanov a demokracia im to da.
Zlocinci budu chciet obsadit verejne funkcie a demokracia im to umozni. A zlocinci demokraciu nakoniec ovladnu, pretoze zlocinci od prirody tuzia po mocenskych poziciach a vznikne tak tyrania horsia ako najhorsia monarchia alebo oligarchia.


V roku 1787 Alexander Tyler , skotsky profesor historie na Univerzite v Edinburgu, povedal na adresu atenskej demokracie, ktora zanikla pred 2000 rokmi toto:
Demokracia je vzdycky docasna a nemoze trvale existovat ako forma vlady. Demokracia vzdy existuje iba do doby, ked volicia zistia, ze mozu sami sebe, „navolit“ velkoryse dary z verejnych prostriedkov.
Od tohto momentu, bude vacsina vzdy volit tych kandidatov, ktory inm slubia co najvacsi podiel na verejnych prostriedkoch, co ma za nasledok, ze kazda demokracia nakoniec skonci z dovodu zrutenia financii, po com vzdy nasleduje diktatura.

 
nepochop
nepochop | 2.9.2021 19:03

Vsak som to tu davno povedal, ze demokracia nefunguje a vedel to uz Socrates, ale kto by ma pocuval.....


jeboslav
jeboslav | 2.9.2021 19:23

@nepochop: To akoze keby sme ta pocuvali, tak co sa stane? Demokracia zacne fungovat alebo prejdeme na formu osvietenskeho absolutizmu? Alebo len neumrieme sprosti a dozvieme sa o nieco skor jednu z uzasnych pravd tohto sveta? Nerozumiem tvojmu prispevku. Skus to nejak objasnit.


Hovado
Hovado | 2.9.2021 20:08

"kazda demokracia nakoniec skonci z dovodu zrutenia financii, po com vzdy nasleduje diktatura."
Už sa to niekde stalo?


vsetkovklude
vsetkovklude | 2.9.2021 22:07

Nezmysel, nedostatky demokracie vnímam úplne inde, ako to ten citát opisuje...


nepochop
nepochop | 2.9.2021 22:13

@jebo nie, len som o tom uz viackrat tu hovoril a robili si zo mna prdel. Teraz to da niekto iny a uz to zrazu je vazne. Demokracia urcite nefunguje, preferoval by som diktaturu, ale niekoho velmi mudreho, zial takych ludi tu niet.

@vsetkovklude tak nam povedz ako to vidis ty.


vsetkovklude
vsetkovklude | 2.9.2021 22:24

základný problém demokracie nášho typu je jej genéza, získali sme ju príliš ľahko bez toho, aby sme na ňu pripravili činné generácie.

Z toho vyvstáva ďalší problém, nedostatok zodpovedného, občianskeho princípu v ľuďoch, kedy občan dbá na ozajstné morálne hodnoty vo veciach ako je rodina, komunita, spravodlivosť, vlasť...

Z toho plynie reprezentácia, ktorú si národ volí. Tá naša, ohla morálku národa o 180 stupňov a zároveň degradovala vzdelanie, aby si nevychovala morálnu generáciu, ktorá by im to natrela...

Vyrastá nám ďalšia generácia bez poznania totality a zároveň bez zodpovedného občianskeho princípu v sebe...

Kam to speje? Zodpovedz si sám...


Hovado
Hovado | 3.9.2021 06:29

Demokracia je vláda ľudu, ale keď je ľud sprostý, tak sa môže zdať že demokracia nefunguje


vsetkovklude
vsetkovklude | 3.9.2021 08:06

Hovado, aj tak sa to dá povedať ;)


nepochop
nepochop | 3.9.2021 09:37

Ok a ako to teda napravit? Ako ste pisali, moc maju v rukach ti nespravni, uz sme sa zasekli v nekonecnom kolotoci, takze uz je to stratene?


vsetkovklude
vsetkovklude | 3.9.2021 09:43

Silné morálne hodnoty musia mladí dostať doma, silný občiansky princíp môže človek získať v škole, ale aj na príklade autorít. Nezamýšľam sa, ako hlboko sme v prdeli, svoje deti tak vychovám a keď bude treba zasuplujem aj školu...


nepochop
nepochop | 3.9.2021 10:39

Vsak ano, toto som si aj myslel, len tento proces je velmi pomaly ak nie beznadejny. Avsak je to asi jedine co moze clovek spravit. Vychovat deti spravne a ist inym prikladom. Ako nahke by si sa snazil ludom nieco vnucovat uz by bolo zle.


tmiro | 3.9.2021 10:42

Buďte v kľude, demokracia nie je zavedená nikde. Väčšinou je všade republika. Takže sprostý ľud nerozhoduje.

A to tu bolo plno reči po internetoch, že treba zaviesť priamu demokraciu a revolúciu ako to urobili na Islande a po zatvárali politikov a riaditeľov bánk atď...

Nepochop, ja zase preferujem oligarchiu. Definícia ako si ju pamätám je, že vládnu ti, ktorí to vedia najlepšie, alebo ktorí sú na vládnutie najvhodnejší.

Ale chápem aj tvoju diktatúru, určite myslíš tu Sokratovsku, kde Sojrates za najlepšiu formu vlády považoval osvieteneho vládcu.

Myslím, že o tom, či zaviesť oligarchiu alebo diktatúru, by sme mali rozhodnúť demokratickými voľbami.....


Hovado
Hovado | 3.9.2021 10:54

ešte je možnosť mať bezvládie a chaus. Čo nemusi byť tak zle ako to znie


nepochop
nepochop | 3.9.2021 12:29

@tmiro pokial viem Sokrates toho osvieteneho vladcu nenasiel. Co sa tyka vlady oligarchov tak to mame aj teraz. Vo vlade je Boris Kollar. On ako podnikatel, oligarcha, by mal vediet ako uspesne riadit firmu, alebo stat. Zial vysledok je to, ze hrabe len pre seba. Je tam viacero dovodou a hlavny je ze vie ze bude “u koryta” len 4 roky.


vsetkovklude
vsetkovklude | 3.9.2021 14:20

tmiro, sorry, ale máš to pekne pomýlené, diktatúru oligarchie máš v Rusku a nemám pocit, že sa tam majú ľudia lepšie, ba je to násobne horšie ako tu. Osvietený vládca je osvietený len dovtedy, kým mu definitívne neprepne z moci, čo sa skôr či neskôr stane. Keď už niečo iné ako demokraciu, tak technokraciu, som ochotný (a myslím, že väčšina) podriadiť sa aj neprimerane vyššej moci, ak je to logicky zdôvodnené všeobecným blahom...


pherkard
pherkard | 3.9.2021 16:52

hovado: ""kazda demokracia nakoniec skonci z dovodu zrutenia financii, po com vzdy nasleduje diktatura."
Už sa to niekde stalo?" - ano, ked uz sme pri tom Sokratovi ktoze to tam vladol po nom, zeby Alexander Macedonsky a ten naozaj nebol demokrat.
Medzivojnove nemecko - Hitler


Teraz k nasej demokracii. Ak poznate bibliu, tak viete ze zidovsky narod isiel 40 rokov do zaslubenej zeme.
Preco taky kusok z Egypta tak dlho - viete?
Aby do zeme zaslubenej neprisli otroci, ani ich potomkovia poznaceni dedicstvom otroctva, ale slobodni ludia, zoceleni utrapami cesty. Podarilo sa - vid zidia a zidovstvo ako celok.
My sme sa tohoto otroctva socializmu / komunizmu vnutorne nezbavili, a bude nam to trvat bohuzial dlhsie ako 2 generacie - pretoze sa mame moc dobre.


Hovado
Hovado | 3.9.2021 20:29

Medzivojnové Nemecko bolo zničené vojnou, nie demokraciou


tmiro | 3.9.2021 20:49

Vy dvaja používate slovo oligarchia ako nadávku ma nejakého bohatého človeka, ktorý má vplyv na politikov.

Ja som predtým popísal definíciu oligarchie ako ľudí, ktorí sa najlepšie hodia na vládnutie alebo vo vládnutí vyznajú.
Túto definíciu som čítal niekde v súvislosti s gréckym filozofi ale neviem aká je oficiálna definícia.

Ale nič mi vysvetľovať nemusíte, ja chápem, že komunizmus je krásna myšlienka a pekná ideológia aj system, ale v praxi nie je možné aby fungoval, lebo ľudia sú kokoti. Už len hneď ti prví na koho sa pozrieme - politici hovoriaci o sociálnej spravodlivosti. Jasne ze aj keby bola oligarchie nejaký ideálny systém, tak v praxi neuskutocnitelny a v praxi by bežal presne ako v Rusku alebo na SK (Kollar, atď)

Ale myslel som, že vedieme akademickú debatu a nie ze hľadáme systém do praxe.


vsetkovklude
vsetkovklude | 3.9.2021 21:04

Oligarchia tak ako ju mali Gréci dnes de facto neexistuje, navyše oni mali viac spoločenských tried, pričom mali aj otrokov bez občianskych práv.

Komunizmus a sociálna rovnosť je krásna myšlienka pre neschopných, ktorá má jednu chybu, a síce zabíja snahu tých schopnejších, ktorí by mali byť solidárni s neschopnými, teda po čase dostaneš homogénnu masu priemerných, ktorí prinajlepšom niesú schopní produkovať exponenciálny rast...

Akademická debata sa nevylučuje s praktickými riešeniami ;) Každopádne, ak sa chceme pozrieť na úspešné príklady demokracie, tak by sme mali začať na Novom Zélande, vo Fínsku a Dánsku, v druhom slede v Kanade a možno Nórsku. Tam funguje občiansky princíp, o ktorom píšem vyššie...


nepochop
nepochop | 3.9.2021 21:34

@vsetkovklude a preco to funguje tam? Vzdelanie? Lepsia vychova?


vsetkovklude
vsetkovklude | 3.9.2021 21:49

Presne preto, čo nefunguje u nás. Silný občiansky princíp podporený morálnymi hodnotami, tak v rodine, ako aj autoritami. Okrem iného, kvalitná občianska výchova spôsobila, že voľby začali generovať morálne autority do čela krajiny, tí pracujú pre ľudí a zlepšujú ich život vo všetkých aspektoch. Hovorím predovšetkým o prvej trojici štátov, v Nórsku a Kanade je rast podporený prírodnými zdrojmi, pričom sociálny systém vykazuje nedostatky.

Na druhú stranu, pozri sa kde je kvalitná výučba občianskej výchovy. Niekde pred brannými cvičeniami. Ja som mal šťastie, na strednej ma učila kvalitná učiteľka s PhD., dupala po nás, tlačila, ale každý z nás dostal do života kvalitný občiansky základ. Presne viem, čo, kde ako v politike aj občianskom živote. Koľkí z nás mali toľko šťastia?


nepochop
nepochop | 4.9.2021 07:39

No dobre, len stale nevidim nadej pre slovensko. Viac krat som si povedal, ze by som do toho isiel, mam financie na vlastnu kampan, aj ked asi by som ma to minul vsetko. Bol by som rozumny politik, ale coms toho ked by ma ostany ako SMER ci Sme rodina uslapali, len je to ich pieskovisko. Keby ma aj zvolili nemam tolko znamych ktorych by som dosadil na funkcie a ktorym verim. Vsetko by museli byt vyberove konania atd.

No proste system je az moc prehnity na to aby to jednotlivec dokazal a to ma odrazuje. Nemyslim si preto, ze to pojde, aj ked vieme ako na to.


vsetkovklude
vsetkovklude | 4.9.2021 07:52

Poznám takých ako ty, s politickými ambíciami a ver mi neboli by ste dobrými politikmi. Ani ja by som nebol, lebo aj keď viem prijať iný názor, ak je podaný slušne, v opačnom prípade odpovedám rovnakou mincou. Nemám pocit, že je potrebná ďalšia strana, skôr zopár, ktoré tam sú a majú šancu, je potrebné reformovať k slušnosti zvnútra. Ja som si zvolil cestu výchovy ďalších generácií a pozitívneho vplývania na okolie.

Raz prišiel za mnou externista, či by sa nedala skúška u dekana tak nejako uľahčiť, že by mu vložil všimné do indexu. Zdvihol som telefón s vážnym ksichtom, zapol nahrávanie videa a povedal, nech to zopakuje pre OČTK. Zbledol a vycúval z kanclu. Až neskôr som sa dozvedel, že pán je vyšetrovateľ...


Hovado
Hovado | 4.9.2021 08:13

Je to pieskovisko skorumpovaných, lebo ich ľudia stále volia.


 
Nie ste prihlásený, pre pridavanie komentárov sa musíte prihlásiť!
( Prihlásenie | Registrácia )
 
 
loader